Chcete se soudit? Připravte se na nejhorší.
Titulek možná zní strašidelně, je ale zcela na místě. Není to však o tom, že by průchod soudním systémem byl hotovým peklem, ale kdo je připraven, není zaskočen.
Občas se na mne obracejí klienti s jasnou představou, jak chtějí postupovat při řešení svého právního problému. “Jdeme k soudu,” říkají. Tato leckdy velmi naivní představa rychlého a snadného vyřešení sporu s protistranou je však vede na cestu, která nemusí být vůbec rychlá, vůbec snadná a už vůbec ne levná.
Pojďme si to ale probrat od začátku.
Základem je předvídat
Velkou část problémů, s nimiž chodí klienti do mé kanceláře, si zavinili bohužel sami, tzv. nevynucenými chybami. Říká se tomu katatymní myšlení, tedy myšlení příliš ovlivněné a zkreslené emocemi.
- V realitce na mne byli tak milí, ti přece nemohou svou práci dělat špatně.
- Ten klient působil solidním dojmem, měl kultivovaný projev, ten jistě zaplatí.
- Tvrdili, že když to hned nepodepíšu, o ten byt přijdu, protože na něj čekají další.
- Šéf mne ujišťoval, že smlouvu podepíšeme hned, jak…
- Ona přišla o všechny peníze a potřebovala živit své malé děti…
- A tak dále, a tak dále.
Všechny tyto věty zaznívají od lidí, co se dostali do svízelné situace tím, že se v jistý okamžik nechali unést svými emocemi, potlačovali kvůli nim své racionální já a odmítali předvídat ty nejhorší scénáře, protože ty by jen komplikovaly jejich vysněnou snadnou cestu k cíli nebo by jim pochybování přišlo neslušné. Základem prevence je však vždy racionálně předvídat tu nejhorší variantu a být na ni plánovaně připraven.
Nedělejte tutéž chybu stále dokola
Když už jste se dostali do složité situace tím, že jste předvídali jen tu “lepší” variantu a nebyli připraveni na horší scénáře, nepokračujte ve vzorci chování, jenž vás do tohoto bodu dostal, stále dál a dál. Je-li situace natolik vážná, že zvažujete dokonce soudní spor, nečekejte, že ten bude probíhat hladce a bez problémů, i když vám to ten “hodný” advokát tvrdí. Vždy je mnoho věcí, které se mohou pokazit a vy na ně musíte být připraveni.
Soud není jen první instance
Když za mnou přijde klient s požadavkem na podání žaloby, vždy ho upozorním, že soud není jen o první instanci.
Nedává žádný smysl to jen tak zkusit, a když to nevyjde, tak se vzdát.
To, že soud v prvním stupni nějak rozhodne, neznamená, že máte vyhráno nebo prohráno. Následovat může odvolání vaše, či protistrany, dovolání, vracení se zpět na začátek, ústavní stížnost, atd. atd. Musíte si umět představit i tu nejhorší variantu, která může nastat. Dlouhý a vleklý soudní spor, stres, pocit křivdy, poměrně dost vynaložených finančních prostředků a vždy s jistou mírou rizika, že to nakonec nedopadne podle vašich očekávání. Advokát vám nikdy nemůže zaručit, že výsledek bude pro vás příznivý. Advokát nerozhoduje. Advokát je jen více či méně dobrým nástrojem ve vaší ruce, kterým se můžete domáhat svých práv, ale rozhoduje jen a pouze soud. Jestli-li tedy připraveni i na tu nejhorší variantu, jste připraveni na to se jít soudit.
Existuje i lepší a v zásadě levnější řešení
Vraťme se ale nyní na začátek ke katatymnímu myšlení. Jak jsem již zmínil, hodně klientů za mnou přichází ve chvíli, kdy mají za sebou již nějaké ty “nevynucené” chyby a požár defakto naplno hoří. Existuje však postup, který by mohl problému zamezit. Poradit se s advokátem ještě před škrtnutím sirky. A za to škrtnutí sirky si můžete dosadit: podpis smlouvy, uzavření dohody, koupě nemovitosti, podepsání směnky, nákup ojetého vozu, investice…
Musím přiznat, že je pro mne stále záhadou, jak někteří lidé ochotně věří někomu, koho vůbec neznají, ale slibuje jim skoro zázraky. Jsou ochotni potlačit veškeré své pochyby a riskovat velké sumy peněz s vidinou “dobrého” obchodu. Zároveň ale nejsou ochotni obětovat hodinovou sazbu advokáta za poradu. Patrně je to dáno tím, že “dobrý obchod” je v rámci jejich emotivně řízené představy jen a jen plus. Advokát se svými upozorněními na možná rizika je jasné mínus. Komplikuje snadnou a rychlou cestu a ještě za to chce peníze?! Nu, zkuste se ale zeptat těch, co jsem je právě požádal, aby si představili tu nejhorší variantu soudního řízení, co by dali za možnost vrátit se zpět k rozhodnutí, zda zaplatit za konzultaci s advokátem…
A že advokáta neznáte a také nevíte, zda mu můžete důvěřovat? O tomto tématu se můžete více dočíst v mém dalším článku: Záruky kvality služeb advokáta