Top
ADVOKÁT PRAHA VRŠOVICE - volejte 704 700 705 / Životní situace  / Dobrý advokát: Jak si správně vybrat?
Dobrý advokát
27 Čvn

Dobrý advokát: Jak si správně vybrat?

V České republice je téměř deset tisíc advokátů. Nejspíš tedy nebudete mít problém s tím, abyste nějakého našli. Ale jak zjistit, který z nich je dobrý advokát?

Stoprocentní metoda patrně neexistuje, ale věrohodné indicie kdo je, a kdo naopak není, dobrý advokát, rozhodně existují. Zkusme se na to podívat trošku blíže.

 

Zeptejte se známých

Nejlepší způsob, jak se dostat k dobrému právníkovi, je poptat se mezi svými přáteli, rodinnými příslušníky nebo kolegů v práci či podnikání. Přímá osobní reference je v tomto případě nad zlato. Získáte tak cenné informace nejen o schopnostech advokáta, ale i jeho přístupu ke klientovi, cenové politice, odpovědnosti, rychlosti, spolehlivosti a dalších vlastnostech, o nichž se nikde jinde patrně nedozvíte.

 

Každý dobrý advokát má svůj web

Pokud jste u svých známých žádný tip na dobrého advokáta nedostali, nezbývá, než se ponořit do hlubin internetu. Naštěstí každý dobrý advokát má dnes již svoji internetovou prezentaci, takže by neměl být problém nějakého najít. Využít můžete i hledání na mapách podle lokality, či svůj dotaz rozšířit o konkrétní požadavek na služby advokáta, například advokát pro seniory, advokátní úschova, advokát trestní právo nebo advokát Praha apod.

Nespokojte se však s prvními odkazy, které na vás ve vyhledávači vyskočí. Přední pozice bývají obsazeny placenou reklamou, ovšem tzv. organické odkazy jsou dle mého názoru hodnotnější. Obsah na stránkách těchto advokátů bude více odpovídat vašemu vyhledávání a navíc je takový obsah na webu obecně populárnější, tudíž hodnotnější.

 

Internetové stránky nejsou jen kontakt

Když už se pustíte do hledání dobrého advokáta na internetu, nemůžete se spokojit jen se stránkou kontakt. Projděte si celý web a zkuste najít všechny informace, které vás zajímají. Jaké má advokát zkušenosti, jaká je šíře poskytovaných služeb, jakou školu vystudoval a v neposlední řadě, zda je vám sympatický nebo sympatická.

To, v jaké stavu má advokát svou webovou prezentaci, do značné míry vypovídá o jeho orientaci na zákazníka a způsobu komunikace. Jste-li příznivci digitálních technologií a komunikace, těžko si budete rozumět s někým, kdo má zastaralý web. Neříkám, že je to špatně, mnozí advokáti jsou dobří a web vůbec nepotřebují, ale takoví také často preferují tradiční způsoby komunikace i styl jednání “stará škola”.

 

Reference

Má-li na svém webu advokát uvedeny reference na firmy nebo konkrétní osoby, pokuste se je vhodnou formou kontaktovat. Můžete tak podobně jako od známých zjistit, jak advokát přistupuje ke klientům a jestli je ve své práci úspěšný.

Využít můžete také nové formy referencí na mapách. Vždy je ale berte s velkou rezervou a podrobně si čtěte jejich obsah. Říká se, že papír snese vše, ale co snese formulář na internetu, to je ještě vyšší liga. Má-li nějaký advokát ve vašem okolí stovky pozitivních referencí typu super, dokonalý advokát, maximální spokojenost apod., měli byste zpozornět. Jsou-li u těchto referencí navíc lidé, kteří dali komukoliv na internetu pouze jednu dvě recenze, vůbec jim nemusíte přikládat váhu.

 

Ceník služeb advokáta

S nadsázkou se říká, že o peníze jde až na prvním místě. Dobrý advokát by měl mít na svém webu uvedeno, jakou formou si za své služby nechá zaplatit. Odměna je vždy věcí dohody. V České republice je dle informací České advokátní komory základní cenová hladina advokátů v rozmezí 2 000 Kč – 5 000 Kč za hodinu. U větších, zejména nadnárodních advokátních kanceláří to může být mnohem více ( např. 5 000 Kč – 8 000 Kč za hodinu). Tyto sazby se však mohou lišit i podle konkrétního oboru práva. U samostatných advokátů bývají obecně nižší a máte větší šanci, že o ceně s vámi advokát bude ještě jednat.

Tak jako tak je pro dobrého advokáta obtížné stanovit přesně cenu dopředu. Na základě jedné věty informační a druhé věty “kolik to bude asi stát?” vám nikdo odpovědný cenovou nabídku neudělá. Ideální je v proto využít první právní konzultace. Tu poskytuje většina advokátů za pevně stanovenou cenu. Na ní si advokát vyslechne váš problém, prostuduje případně podklady a může již odhadnou přesněji celkovou cenu za váš případ. Do hry však může vstupovat ještě celá řada proměnných, na něž by vás měl dobrý advokát upozornit, abyste mohli reálně předpokládat, na kolik vás právní služby vyjdou.

 

Dobrý advokát je váš důvěrný partner

Pokud už jste si našli pár kontaktů na advokáta, který vám dle předpokladu a zjištěných informací vyhovuje, zavolejte mu. Už z tónu hlasu a způsobu jednání můžete odhadnout, zda si lidsky sedíte. Advokát je pro vás velmi blízký partner, kterému často budete svěřovat osobní informace. Proto byste neměli mít pochyby o tom, že si budete rozumět.

Zdolá-li advokát i tuto vaši metu, je ideální čas domluvit si schůzku. Jestliže i ta proběhne zcela dle vašeho gusta, není již pochyb. Našli jste dobrého advokáta a můžete s ním začít spolupracovat. Gratuluji!

 

Chcete se poradit?
Podívejte se, jak probíhá první právní konzultace.
Sdílet
Témata: