Top

Obchodní jednání

Když potřebujete důvěrného a zkušeného partnera, který umí nasadit pokerface a rvát se jako lev.

V současné době působím jako samostatný advokát. Byly však doby, kdy jsem podnikal mimo oblast právních služeb. Ty mi daly hodně zkušeností s tím, jak úspěšně jednat. A to nyní mohu nabídnout také vám.

Obchodní jednání jsou vždy takovým malým soubojem. Kdo je zkušenější a protřelejší, má vždycky výhodu. Když ještě disponuje znalostmi práva, je to ideální mix k úspěšnému jednání.

 

Příprava je základ

Často jsem se při svém podnikání setkal s kolegy, kteří se na jednání vůbec nepřipravovali. Respektive celá příprava probíhala stylem: po cestě si o tom něco povíme, ať si sladíme noty. Na jejich obranu to bylo ale z toho důvodu, že na přípravu prostě nebyl čas. Přitom příprava na obchodní jednání je základ. Zvolit strategii, vědět, čeho chci dosáhnout, připravit si k tomu nástroje a ještě promyslet různé varianty.

Ideální proto je, když můžete tuto disciplínu předat na důvěrného partnera. Nemusí ani toliko znát celý váš byznys. Jde jen o to, aby věděl, čeho je třeba dosáhnout a na jednání se pečlivě připravil. Když má k tomu ještě zkušenosti z různých jednání i mimo váš obor, je z půlky vyhráno.

 

Emoce využívat pouze cíleně

Kdybych teď napsal, že emoce na obchodní jednání nepatří, asi by mi mnoho lidí dalo za pravdu. Já si to ale nemyslím. Emoce jsou důležitý nástroj k dosažení cíle. Jak ale emoce používat takto racionálně? Řešením je právě nechat se v jednání zastupovat cizí osobou. Ta dostane zadání a za tím si jde s použitím všeho, co je pro danou situaci a okolnosti vhodné. Nerozhodí ji nic, protože jí de facto o nic nejde, kromě dosažení cíle. Představte si, že jste neurochirurg a operujete vlastní dítě. Klepou se vám ruce, že?

 

Když je třeba praštit do stolu

Obchodní jednání mohou mít různé podoby. Můžeme do nich zařadit i velmi vyhrocené okamžiky, kdy je potřeba drsně vyjednávat. V tom okamžiku nemusí být prostor na uhlazené, klidné nebo dokonce bojácné projevy. Máte-li proti sobě osobu, s níž se obáváte vstoupit do konfliktu, využijte možnosti nechat se zastoupit advokátem, který si umí vydobýt respekt.

Příklady úkonů advokáta pro obchodní jednání

Právní poradenství a konzultace ohledně možných postupů

Právní revize plánovaného právního jednání

Zastupování při jednání s obchodními partnery

Analýza trhu a volba odpovídající vyjednávací strategie

Převzetí funkce jednatele nebo provozního ředitele

Nevíte jak dále postupovat?
Kontaktujte mne.