Top

Stavba

Dobrá stavba potřebuje pevné základy. A to nejen ty betonové.

Stavební právo je natolik obsáhlá disciplína, že ji řeší dokonce samostatný stavební zákon. Zároveň jsou pravidla ze speciálního zákona v hojné míře využívána i správními orgány k regulaci a nastavení procesů. Otázkou je, zda vždy dobře a podle záměru zákonodárce.

Chcete-li, aby vaše stavba stála na opravdu pevných základech, spojte se hned na začátku s dobrým advokátem. Ušetří vám mnoho těžkých chvil při jednání s úřady i s dodavateli.

 

Ještě než se kopne do země

Ještě před tím, než stavba započne, přichází na řadu již první paragrafy ze stavebního zákona:

Jste-li účastníkem těchto řízení, nespoléhejte na to, že správní orgán jej vždy povede v souladu se zákonem. Pokud výsledná rozhodnutí dopadnou ve váš prospěch, není co řešit. Avšak v opačném případě potřebujete zkušeného advokáta, který vám pomůže s odvoláním. I když bude zákon na vaší straně, může být velmi složité se domoci svých práv. S ohledem na odvolací lhůty a složitá procesní pravidla nebývá čas a prostor na laické experimentování.

 

Kdopak nám ji postaví?

Když už držíte vytoužené stavební povolení v ruce, přichází na řadu další krutá disciplína. Najít slušného dodavatele a ještě slušnější stavební dozor. Jak se říká, když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Na začátku jen těžko poznáte, kdo to s vámi myslí dobře a kdo z vás chce jen vyždímat peníze. Ani dobrá reference není záruka úspěchu.

Proto by se stavba měla stavět na základě velmi silných smluv. Takových, které počítají se všemi variantami a nenechávají prostor pro dohady. Zároveň byste k sobě měli mít někoho, kdo jejich plnění bude hlídat po celou dobu výstavby až do řádného konce. Zajistí, že se řádně povede stavební deník, dodrží se prohlídky, bude proplaceno jen to, co bylo skutečně prostavěno.

 

Tady měly být dveře

A jak postupovat když se něco nepovede? Odpovědí je mnoho podle konkrétní situace. Jedny z nejčastějších dotazů v právních poradnách se týkají špatně odvedené práce na stavbě. Jak postupovat? Musím platit? Jak vymáhat dokončení, opravu. Co když stavebník nezvedá telefon. Když stavbu s advokátem zahájíte, nebudete si muset s těmito otázkami vůbec lámat hlavu.

Příklady úkonů advokáta pro oblast stavba

Prověrka nemovitosti

Kontrola dluhů a exekucí

Sepsání kupní smlouvy, smlouvy o dílo

Právní poradenství a konzultace

Příprava návrhu na vklad do katastru nemovitostí

Zastupování v řízení

Nevíte jak dále postupovat?
Kontaktujte mne.